Przyznaję się od razu, mi jako korektorce też zdarza się popełniać błędy. Zaglądam do słownika, kiedy nie jestem pewna jak pisze się dany wyraz. Są słowa, których za nic nie mogę zapamiętać i tak już chyba zostanie.
A jakie błędy popełniamy najczęściej pisząc w internecie? Co sprawia nam największą trudność?
Sprawdźmy!
Oto błędy językowe, które popełniamy najczęściej
nawazajem – ten wyraz oczywiście zawsze piszemy łącznie. Jeśli nie jesteśmy pewni tej pisowni, bezpieczniej będzie użyć formy wzajemnie.
kartka papieru – czy konieczne jest pisanie kartka papieru? Absolutnie nie! Wystarczy kartka, bo wiadomo, że chodzi o papier.
spoza – pisownia łączna. Bezdźwięczną literę p poprzedza bezdźwięczna litera s.
ludziom – w internecie niektórzy notorycznie piszą ludzią. Ta forma jest oczywiście niepoprawna.
nie najlepszy – zawsze rozdzielnie. Wynika to z zasady ortograficznej, która mówi, że partykułę nie z przymiotnikami w stopniu najwyższym piszemy osobno.
w każdym razie – często popełniany błąd to w każdym bądź razie. Jest to błędne skrzyżowanie dwóch wyrażeń: bądź co bądź oraz w każdym razie.
w dniu dzisiejszym – nie mówimy dzień dzisiejszy. Wystarczy powiedzieć dzisiaj.
w cudzysłowiu – pisownia niepoprawna. Gdy chcemy przytoczyć czyjeś słowa zawsze piszemy w cudzysłowie.
okres czasu – bardzo często spotykam się z takim wyrażeniem. Jest to pleonazm, czyli tzw. masło maślane. Poprawnie to oczywiście czas, odcinek czasu lub przedział czasowy.
Z czego wynikają błędy językowe?
Najczęstszą przyczyną popełniania błędów językowych jest pośpiech. Żyjemy szybko, piszemy jeszcze szybciej. Często, kiedy spojrzymy później, na spokojnie na to, co napisaliśmy, łapiemy się za głowę. Na szczęście zawsze jest czas, żeby poprawić błędy, a jeśli nie mamy czasu sami się nimi zająć, wtedy najlepiej poprosić kogoś, aby spojrzał na nasz tekst. A jeszcze lepiej, gdy poprosimy o to korektora tekstów ;) Do czego z całego serca Was zachęcam.
Matka Polka Korektorka
Comments