top of page
slowadopoprawki87

Jak zrobić korektę dokumentów prawnych?

Niedawno miałam okazję nawiązać współpracę z brytyjską firmą prawniczą LexDex Solutions.

Stres był ogromny, język prawniczy rządzi się swoimi prawami, więc korekta takich tekstów również wygląda inaczej. Tutaj każde słowo, każda kropka ma swoje znaczenie. Źle postawiony przecinek zmienia absolutnie wszystko. Więc jak poprawiać dokumenty prawne, żeby klient był zadowolony?


Zasady ortografii, a język prawny

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że przepisy ortograficzne różnią się od praktyki prawnej. Prawnicy mają swoje zasady redagowania tekstów. A te zasady to Zasady techniki prawodawczej. I tak na przykład wyraz ustawa w tekstach ciągłych według praktyki prawnej będziemy pisać małą literą niezależnie od tego, czy podajemy pełny tytuł, czy skrócony. W przypadku mojej współpracy z LexDex Solutions musiałam brać również pod uwagę to, że dokumenty są tłumaczone z języka angielskiego.


Interpunkcja

W tekstach prawnych wyróżniamy tylko 7 znaków interpunkcyjnych. A jak wiadomo mamy ich znacznie więcej. Musimy bardzo szczegółowo sprawdzać każdy postawiony przecinek, czy kropkę. Błędnie postawiony przecinek może doprowadzić do zmiany sensu zdania, a co za tym idzie narazić nas na konsekwencje finansowe lub prawne.


Ujednolicenie tekstu prawnego

Ujednolicanie tekstu jest jednym ze sposobów korektora na to, żeby dokument prawny był czytelny. Należy zadbać m.in. o zapis przypisów i bibliografii, o tabele, zapis cyfr i dat, tytułów, cytatów, nazw własnych, numery paragrafów, ustępy, punkty i artykuły.


Czy język prawniczy może być prosty?

Okazuje się, że tak. Już na początku mojej współpracy z LexDex Solutions ustaliliśmy zasady, dzięki którym wiedziałam na jak dużą ingerencję w tekście mogę sobie pozwolić. W założeniu miały to być proste komunikaty, łatwe do przyswojenia, a jednocześnie jak najbardziej kompletne. W związku z czym mogłam np. podzielić zdania wielokrotnie złożone na krótsze, czy używać bardziej nowoczesnego języka.


Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Wam nieco zasady, jakimi korektor powinien kierować się przy współpracy z firmą prawniczą, taką jak LexDex Solutions.


Jak zawsze zachęcam Was do czytania, lajkowania i komentowania.

Matka Polka Korektorka

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page